همه ما آجر را می‌شناسیم و استفاده از آن در صنعت ساختمان‌سازی را دیده‌ایم، یکی از متداول‌ترین اشکالات آجرهای ساختمانی وجود آهک و سایر مواد اضافی در آجر می‌باشد که طی زمان با جذب رطوبت، افزایش حجم پیدا می‌کنند و باعث تخریب قسمتی از آجر و یا کل آن می‌شوند، به این پدیده آلوئک گفته می‌شود.در ادامه باپورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

آلوئک چیست؟

آلوئک (لب پر شدن آجر به وسیله آهک‌) در واقع ناخالصی‌هایی است که در خاک نامرغوب وجود دارد و بعد از پخت و تماس با آب و رطوبت به مرور زمان افزایش حجم پیدا کرده و باعث ترکیدگی و متلاشی شدن اجزاء آجر می‌شود.

آلوئک آجر یکی از معضلات محتمل آجر است. ‌در واقع خاک رس شامل مقادیری سنگ آهک است که اگر به صورت اندازه ریز و مقداری کمتر از حدی مشخص، در آن پخش باشد، مشکلی برای برای آجر ایجاد نمی‌کند بلکه باعث روشن شدن رنگ آجر نیز خواهد شد.

ولی اگر اندازه‌های آن درشت باشد و یا مقدار آن از حدی مشخص بالاتر رود، این آهک به همراه گِل آجر در کوره پخته شده و در هنگام مصرف نهایی در آجر چینی (موقع زنجاب یا مکش آب ملات به خود)، شکفته شده، متورم می‌شود و آجر را می‌ترکاند. این پدیده ترکیدن آجر ناشی از وجود آهک را آلوئک آجر 


پورتال مهندسین عمران آجر ,آلوئک ,آهک ,شدن ,باعث ,وجود ,است که ,این پدیده ,در آجر ,یکی از ,آجر و

دانلود فایل های فهرست بها سال 1398

خرپاي تيرچه ماشيني با فوندوله پليمري

دیوارهای غیرباربر QPanel

دانلود جزوه کامل GIS – نقشه برداری

دانلود راهنمای دوربین توتال استیشن لایکا

یوبوت (u-boot) چیست؟

روش اجراى سازه هاى بتنى سقف و ديوار با قالب يكپارچه

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

دانستنی ها جدیدترین بازیها بهترین سهام برای خرید دانلود آهنگ افشین آذری باشگاه خبرنگاران جوان بررسی قطعات گوشی اناگرام شخصیت شناسی حرفه ای محفل عشاق الحسین (ع)مشهدالرضا پی سی فا انجام پروژه های data base